5 דברים שכל מתכנת מתחיל צריך לדעת

שוקלים להיכנס לתחום ההיי-טק ולעבוד בתור מתכנתים? הנה כמה נקודות שחשוב שתדעו, לפני שאתם בוחרים כיצד לפעול.

מה משקלו של תואר אקדמי בתחום ההייטק?

תחום ההייטק מגוון מאוד ומשתנה. ככלל ניתן לומר, שחברות הייטק מעדיפות להעסיק מתכנתים בעלי תואר במדעי המחשב או הנדסת מחשבים מאוניברסיטה או מכללה נחשבת. עם זאת, בתחום הפיתוח המעשי, תואר אקדמי מקנה יתרון קטן בלבד, זאת בעיקר בשל השינויים המהירים החלים בתחום, שינויים שהאקדמיה לא יכולה לעקוב אחריהם ולהכניסם לתכניות הלימודים. לכן, הניסיון חשוב במשרות הפיתוח בדרך כלל יותר מהלימודים. עם זאת, בתחומים שונים ובארגונים שונים יש העדפות שונות להעסקת עובדים - חשוב לברר באופן פרטני לפני שמחליטים אם ללמוד או לא. אגב, למשרות ניהוליות אתם לא חייבים דווקא תואר במחשבים - אפשר גם תואר במנהל עסקים, ולעיתים גם תואר בתחומי השיווק מהווה יתרון. ככל שהמשרה שאתם מחפשים היא ניהולית יותר, התואר שלכם (בעיקר אם הוא תואר שני ומעלה) יהווה יתרון משמעותי יותר.

מיהו המתכנת ה"ממוצע"?

CMTמפתחי קוד הם בדרך כלל אנשים צעירים. מעל 70% גברים, מרביתם בגילאים 25-35. בדרך כלל מפתחים מבוגרים יותר הופכים מנהלי צוות או מנהלים בכירים בחברות פיתוח. מבחינת האופי המתאים, מתכנת צריך להיות בעל יכולות ריכוז גבוהות ושימת לב לפרטים ויכולת למצוא פתרונות לבעיות מורכבות. כל מתכנת נדרש בעבודתו גם לעמוד בלחצים ולדעת להתאים את עצמו לשינויים שקורים כל הזמן בעולם התוכנה, לכן לפני שאתם מחליטים אם מתכנת הוא המקצוע עבורכם, חשוב לקחת גם זאת בחשבון.

מהן מדרגות השכר המקובלות בהייטק?

בדרך כלל מחלקים את המתכנתים, כמו את כל עובדי ההייטק, על פי שנות הניסיון שלהם. את השכר הנמוך ביותר יקבלו אלה בעלי שנתיים של ניסיון או פחות, כאשר ניתן לצפות לעלייה בשכר המוצע ככל שהניסיון עולה. מידע מפורט על

מהן המשרות היוקרתיות והמשתלמות ביותר בהייטק?

applicationגובה השכר תלוי לא רק בנישה שבחרתם מבין אלה האפשריות בתחום ההייטק, אלא גם בחברה שאתם מבקשים להיקלט לתוכה. בדרך כלל, חברות ממשלתיות וציבוריות וחברות סטארטאפ הן ידועות במשכורות גבוהות יחסית. מתכנתי צד לקוח (html, css) הם בדרך כלל אלה בעלי השכר הנמוך ביותר ומשכורותיהם של אלה בעלי עד שנתיים ניסיון הן בממוצע 9,000 ש"ח בחודש. תחומי הפיתוח היוקרתיים יותר הם אלה המורכבים יותר או אלה הקשורים בעבודה עם "הקרביים" של החברה, למשל מנהלי מסדי נתונים, מפתחי java ומפתחי תוכנה, וכדומה. מפתחי אפליקציות נהנים משכר גבוה במיוחד בשנים האחרונות עקב עליה מטאורית בביקוש להם - עד פי שתיים מהשכר הממוצע למפתחי צד לקוח עבור מפתח אפליקציות בעל ניסיון של עד שנתיים!

איפה הכי טוב לעבוד?

כנראה שהכי טוב לעבוד איפה ש"מרגיש" הכי טוב. במהלך ראיונות עבודה, חשוב להתרשם מהמקום, משביעות הרצון של העובדים, וכמובן, לשקול את התנאים המוצעים. חשוב להתרשם מיציבות המקום ויכולתו להעניק לכם עבודה לטווח ארוך - אם זה בכלל מהווה תנאי בעל משקל עבורכם. בסופו של יום, תוכלו לעבוד בסטארטאפ, בחברת מחשוב או בחברת גיימינג חדשנית - העיקר שתרגישו בנוח עם תנאי ההעסקה.