קריירה בתחום מערכות מידע

מרבית החברות היום מנהלות את המידע העסקי שלהם דרך מערכות ממוחשבות. הצורך לנהל מידע באופן כזה הולך וגדל. מנהלי מערכות מידע מאפיינים, מתכננים, בונים, מתחזקים ומשדרגים את הממשקים דרכם הארגון יודע להשתמש במידע שהוא צובר. מה תפקידו של מנהל מערכות מידע? מה צריך לעשות על מנת להשיג תפקיד כזה? ומהן המשרות בתחום? על כך ועוד, במאמר שלפניכם.

קורס בינה עיסקית במכללת ג'ון ברייס מדיאטק הייטק בחיפה

מיהו מנהל מערכות המידע?

מנהל מערכות מידע (DBA) הוא שם כללי למשרה שבה מטפלים בשכבת התצוגה והעדכונים של מסדי הנתונים (ה - Database) של החברה. בחברות קטנות, ייתכן שמנהל מערכות המידע יהיה בעל תפקיד מוגבל, למשל הפקת דו"חות, ייעול או שדרוג מדי פעם, וקביעת אישורי גישה למידע. בחברות גדולות יותר, מנהלי מערכות מידע מאפיינים תוכנות ענק ייעודיות לשימוש ממודר במסדי הנתונים, מאפשרים גישה או יכולת לעדכן את מסדי הנתונים ואחראיים לתפעול שוטף של עשרות או מאות אנשים בנתונים רגישים בעלי הרשאות חשיפה שונות. דוגמה המתבקשת היא מערכות המידע של משרד הפנים, המכילות רשומות של כל אחד מאיתנו ויכולות פילוח שונות על פי הצרכים השונים (למשל על פי גילאים, לאומים, וכולי).

צמיחתו של תחום מערכות המידע בעשור האחרון

אין ספק שהאינטרנט, הענן, הגלישה הסלולארית ומהירויות הגלישה ההולכות ועולות, השפיעו על יכולות ניהול מסדי הנתונים של החברות באופן ממוחשב. רק לפני עשור לא היה נדיר למצוא עסקים קטנים שהם לא ממוחשבים, בעוד כיום אין כמעט עסקים שלא מנהלים את המידע שלהם אונליין. לאורך השנים התפתח תחום ניהול הנתונים לכדי אחד החשובים בארגון - מנהל מערכות המידע הוא זה שאחראי לספק גישות למשתמשים, חיתוכים, מיונים וסינונים לפי דרישות הארגון, ועוד. כיום, במרבית החברות מנהל מערכות המידע מחזיק במשרת מפתח שקשה להסתדר בלעדיה. כמובן שתנאי העבודה והשכר בהתאם.

מי יכול להיות מנהל מערכות מידע?

קורס BI ג'ון ברייס מדיאטק הייטק
כיום ניתן להשלים תואר ראשון בניהול מערכות מידע. עם זאת, חשוב לומר כי כמו בתחומים אחרים בהייטק, גם כאן ניראה בדרך כלל עדיפות לניסיון על פני ידע תיאורטי, בעיקר בחברות קטנות ופרטיות. לכן, מנהלי מערכות מידע רבים התחילו בעבודה בשכר נמוך על מנת לצבור ניסיון, במקום ללמוד במשך שלוש או ארבע שנים (לקורס BI לחץ כאן). אין ספק שתואר אקדמי בתחום מסייע להתברג במשרות בחברות גדולות, ציבוריות או ממשלתיות, והוא תוספת מכובדת לקורות החיים של כל מנהל מערכות מידע.

אילו משרות קיימות בתחום ניהול מערכות מידע?

נהוג לחלק את המשרות בתחום ל-2 תחומים:
• DBA תשתיתי - אחראי על תחזוקה שוטפת וניהול מערכות המידע DBA אפליקטיבי - מסוגל גם לבצע עדכונים, שינויים, ועבודות תחזוקה על מערכת ניהול המידע.

בחברות גדולות, ניראה לעיתים גם איש DBA תשתיתי וגם איש DBA אפליקטיבי, הפועלים יחד כצוות.

לסילבוס המלא של קורס מיישם ומפתח מערכות בינה עסקית MCSE BI/DBA לחץ כאן>>